niedziela, 30 stycznia 2011

Czyszczenie felg na błysk

Nalot na felgach i kołpakach można szybko i łatwo usunąć. Podpowiem jak to skutecznie zrobić i jakich środków używać.
Aluminiowe obręcze kół mają być ozdobą auta. Aby spełniały swoje zadanie, trzeba poświęcić na ich pielęgnację odpowiednią ilość czasu. Niestety typowe dla felg zabrudzenia są jednymi z trudniejszych do usunięcia. W tym przypadku spłukanie wodą pod ciśnieniem czy nawet umycie szamponem i gąbką nie wystarcza.
Dzieje się tak, ponieważ czarny osad powstający podczas ścierania się klocków hamulcowtch to nic innego, jak jak mocno rozgrzane, małe, ostre opiłki. Wyrzucane podczas hamowania wbijają się w wierzchnią strukturę lakieru felgi. Nie dziwi więc, że preparaty do mycia obręczy kół często zawierają roztwory żrących kwasów. Dlatego trzeba pamiętać o kilku zasadach podczas ich stosowania.
Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od uważnej lektury instrukcji użytkowania oraz składu chemicznego preparatu. Jest to istotne, bowiem nieprawidłowo zastosowany produkt z dodatkiem roztworu kwasowego może zniszczyć oponę, a nawet lakier na feldze. Z kolei preparaty o odczynie zasadowym mają destrukcyjne działanie na nielakierowane aluminium. Podczas stosowania takich produktów najlepiej używać gumowych rękawiczek chroniących skórę przed kontaktem z substancją czyszczącą.
Pamiętać też trzeba, że środki do mycia felg należy stosować na zimnych obręczach. Naniesienie na rozgrzaną powierzchnię skutkuje zbyt szybkim odparowaniem substancji lotnych. Przykrym następstwem jest trudno usuwalny nalot na spryskanej powierzchni.
Jeśli czyszczona felga ma skomplikowany wzór, warto użyć pędzelka lub małej szczoteczki, którą można doczyścić trudno dostępne zakamarki. Tam zazwyczaj zbiera się najwięcej osadu. Po kilku minutach po naniesieniu preparatu (dokładny czas podawany jest na opakowaniu) należy dokładnie spłukać felgę i oponę. Trzeba też zwrócić uwagę, czy przez nieuwagę środek czyszczący nie dostał się w miejsce uszkodzeń powłoki lakierniczej np. na zadrapany błotnik. Preparat przyspieszy powstawanie korozji.
SAMODZIELNE CZYSZCZENIE ALUMINIOWYCH OBRĘCZY KÓŁ
1. Preparat do czyszczenia felg - należy obficie nanieść na felgę. Lepsze są środki o konsystencji żelu, dłużej utrzymują się na powierzchni i wolniej wysychają.
2. Do czyszczenia zakamarków obręczy najlepiej uzyć wąskiej szczotki. Sam preparat może sobie z tymi miejscami nie poradzić.
3. Po odczekaniu zalecanego przez producenta czasu (zazwyczaj od 1 do 3 minut) należy dokładnie spłukać felgę, oponę i nadkola.
4. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń, z którymi nie radzi sobie preparat do felg, można użyć lekkościernej pasty polerskiej.
5. Warto również zabezpieczyć opony preparatem konserwującym. Nie tylko w celu lepszego efektu, ale dla spowolnienia procesu starzenia się gumy.
6. Na koniec dobrze jest zabezpieczyć obręcz woskiem. Pomoże to dłużej utrzymać ją w czystości i ułatwi nam kolejne czyszczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz