sobota, 29 stycznia 2011

Trudna sztuka sprzedawania

Odpowiednio skonstruowane ogłoszenie z dobrymi zdjęciami pomoże w znalezieniu klienta na samochód z drugiej ręki.
Epoka papierowej prasy z ogłoszeniami motoryzacyjnymi coraz szybciej odchodzi w przeszłość. Dziś najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą sprzedaży samochodu jest umieszczenie ogłoszenia w serwisach internetowych.
Duża podaż popularnych modeli samochodów używanych nie ułatwia znalezienia klienta. Często jednak brak zainteresowania kupujących wynika z braku zaangażowania sprzedającego.
Aby doszło do transakcji, należy skonstruować dobre ogłoszenie. Najistotniejsze są dobrej jakości zdjęcia pojazdu. W internetowych serwisach aż roi się od anonsów, w których fotografie są nieostre lub wykonane telefonem komórkowym. Równie często sprzedający popełniają błędy w kadrowaniu czy naświetlaniu zdjęć. Efektem takich niedociągnięćjest zwykle brak zainteresowania ogłoszeniem nawet w przypadku podania atrakcyjnej ceny i dobrego stanu technicznego pojazdu.
Do wykonania poprawnych zdjęć nie potrzeba drogiego aparatu. Zachowanie ogólnych zasad fotografii jest dużo istotniejsze niż użyty sprzęt fotograficzny.
NIECHLUJNE ZDJĘCIA ZNIECHĘCAJĄ DO KUPNA AUTA
Fotografując samochód do ogłoszenia, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że zdjęcia należy wykonać w ciągu dnia, przy dobrym oświetleniu. Pojazd oczywiście musi być czysty i posprzątany. Nadwozie trzeba fotografować w słońcu, na neutralnym tle, ustawiając się tak, aby słońce było za osobą obsługującą aparat.Zdjęcia wnętrza pojazdu wykonuje się w jednolitym cieniu (nigdy w rzucanym przez gałęzie drzew). Obiekty muszą być fotografowane prostopadle, aby nie wychodziły poza kadr. Poza zdjęciami bardzo istotna jest zawartość ogłoszenia. Sprzedający powinien zawrzeć w opisie wszystkie niezbędne informacje i dane, pamiętając  jednak, aby opis nie był zbyt długi.
Zachowanie podstawowych zasad konstruowania ogłoszenia z pewnością ułatwi sprzedaż używanego samochodu.
Informacje niezbędne w ogłoszeniu:
1. Pełna nazwa pojazdu (marka i model).
2. Rok produkcji i przebieg.
3. Dane silnika (rodzaj, pojemność, moc).
4. Wyposażenie dodatkowe.
5.Historia (miejsce zakupu, naprawy, uszkodzenia.
6. Stan pojazdu (wizualny i mechaniczny).
7. Zwięzły opis (najważniejsze informacje o aucie).
8. Cena (ewentualnie zapis o możliwości negocjacji).
9. Dane kontaktowe sprzedającego.
Poprawne wykonanie zdjęcia do ogłoszenia
NADWOZIE
Nadwozie fotografuje się zarówno od przodu, jak i od tyłu, ustawiając ukośnie czysty samochód na neutralnym tle. Auto musi być równomiernie oświetlone i całe mieścić się w kadrze.
SILNIK
Zdjęcie silnika musi być zrobione z góry. Nie powinno się go wykonywać w ostrym słońcu. Auto trzeba ustawićtak, aby pokrywa silnika nie rzucała cienia.
TABLICA PRZYRZĄDÓW I FOTELE
Wnętrze auta należy pokazać na dwóch zdjęciach. Osobno fotografuje się tablicę przyrządów i fotele.Oba ujęcia trzeba wykonać po ustawieniu samochodu w cieniu.
KOŁO
Fotografowane koło zawsze ustawia się frontem obręczy do obiektywu. Podczas kadrowania nic nie może zasłaniać fotografowanego elementu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz