poniedziałek, 31 stycznia 2011

Fabryczne oznaczenie pojazdu. Co kryje numer VIN?

Dane zawarte w numerze VIN przydają się nie tylko w chwili rejestracji samochodu.
VIN to skrót od Vehicle Identification Number (numer identyfikacyjny pojazdu). Jest oznaczeniem unikalnym, przypisywanym indywidualnie dla każdego wyprodukowanego egzemplarza samochodu. Jak sama nazwa wskazuje, VIN pełni rolę identyfikacyjną, a zatem ma kluczowe znaczenie w chwili rejestracji pojazdu, transakcji kupna sprzedaży ale nie tylko.
Sprawdzanie numeru VIN odbywa się m.in. podczas okresowego badania technicznego pojazdu, kiedy to diagnosta weryfikuje zgodność dowodu rejestracyjnego z pojazdem i wprowadza go do swojej bazy danych. VIN kontrolowany bywa też przez policję w celu sprawdzenia, czy samochód nie znajduje się w bazie pojazdów skradzionych. Ponadto numer przydaje się do identyfikacji właściwych części zamiennych - w ASO na podstawie VIN precyzyjnie dobiera się części zamienne, a w sklepach niezależnych może on być wręcz niesbędną informacją uzupełniającą (czasem wymagany jest też numer silnika pojazdu).
Każdy producent samochodów umieszcza numer VIN w indywidualnie wybranym przez siebie miejscu. Najczęściej znajduje się on w okolicy podszybia (górna część przegrody czołowej), pod pokrywą silnika, w okolicy przedniego fotela pasażera (pod klapką w wykładzinie podłogowej), w pobliżu górnego mocowania kolumny McPhersona, czy w bagazniku.
Numer VIN może być powtórzony także w innych miejscach dla celów informacyjnych. W większości modeli amerykańskich i wybranych europejskich (np. nowszych Renault Lagunach), dodatkowa plakietka z VIN - em znajduje się pod przednią szybą. W niektórych autach plakietka z numerem bywa umieszczana dodatkowo na słupku środkowym (widać ją po otwarciu drzwi) lub w bagażniku (w okolicy koła zapasowego). Numer VIN znajduje się także w książce serwisowej pojazdu, karcie pojazdu oraz oczywiście w dowodzie rejestracyjnym.
JAKIE DANE SĄ ZAWARTE W NUMERZE VIN
Typowy, europejski (obowiązujący w krajach UE) VIN składa się z siedemnastu znaków.
Znaki 1. - 3. Kod producenta i kraj w którym  znajduje się siedziba producenta lub fabryka.
Znaki 4. - 9. Oznaczenia modelu, typu wyposażenia oraz rodzaju silnika. Każdy producent kieruje się własnym systemem.
Znak 10. Rok produkcji. Zdając sobie sprawę jak ważną rolę dla kupującego oznacza właśnie to pole podaję obowiązujące zasady, przy czym należy pamiętać, że niestety w niektórych modelach samochodów (np. Renault) 10. pole nie oznacza roku produkcji. W większości typowych modeli mamy jednak prostą zasadę. 10. pole może być literą lub cyfrą. Rok 1980 ma oznaczenie A, nastepnym rocznikom przypisano kolejne litery alfabetu aż do roku 2000 (litera Y). Uwaga - w oznaczeniach nie wykorzystuje się liter I, O, Q, U, Z oraz cyfry 0. Rocznikom od 2000 do 2009 przyporządkowano cyfry od 1 do 9. Rocznik 2010 oznaczony jest literą A.
Znak 11. Kod zakładu produkcyjnego.
Znaki 12. - 17. Numer seryjny egzemplarza.

1 komentarz:

  1. Vin powiem nam bardzo dużo, jednak ja zawsze podczas wyboru oględzin samochodu mam przy sobie miernik lakieru oraz zaufanego mechanika. Można także podjechać do w2arsztatu, np u nich jest możliwość sprawdzenia samochodu.

    OdpowiedzUsuń